Színekről (OPPLE Light Master 4)

Elég sokszor van szükségünk színekre, illetve gyakran szembesülök azzal, hogy valahol lecserélik a hagyományos, valóban sokat fogyasztó izzólámpás világítást korszerű (-nek gondolt) ledesre – az eredmény pedig néha siralmas.

Hogy miért? A világítás csak majdnem szubjektív dolog. Amit azonnal észreveszünk: az erős vibrálás, a színhőmérséklet. Amit csak érzünk, de nemigen tudunk megfogalmazni: a színvisszaadás. Ugyanakkor vannak mérhető paraméterek.

A vibrálás az általában a led (vagy éppenséggel fénycső) táplálásából adódik. A hálózati 50Hz egyenirányítva 100 Hz. Ha ezt nem szűrik kellőképpen (kondenzátorral, ami ugye pénz…), akkor a led is vibrálni fog. Magát a ledet valamilyen áramgenerátorral hajtják, általában több, mint 5000 herzen, szaggatottan. Ezt biztosan nem észleljük. Ha viszont a gyártó spórolt a tápegységen (igen, spórol), akkor a fény igencsak fárasztó lesz.

Színhőmérséklet. Ez egy folyamatos spektrumú eszköznél (mint egy izzólámpa) kb olyan, mintha egyszerűen az izzási hőmérékletét változtatnánk (a valóságban a színhőmérséklet egy adott hőmérsékleten izzó fekete test által kibocsátott folyamatos spektrum jellemzője lenne) – minél melegebb, annál több a kék-tartalma, tehát egy 6500 K-es fényforrást kékebbnek látunk („hidegebbnek” érzékelünk) mint egy 2700 K-est. Ezt a lednél az összetétettel állítják be.

A színhőmérsékletet viszonylag könnyen meg lehet szokni (csak akkor feltűnő, ha keverjük a több féle fényforrást)

Ami fontosabb, az a spektrum összetétele. A szemünk működéséből adódóan egy tisztán sárga és egy tisztán kék fényforrás összekevert képét is fehérnek látnánk – egy FEHÉR lapon tükröződve. Nem ez a helyzet, ha egy színes felületet világítunk meg, ott ugyanis a spektrum hiányzó része értelemszerűen nem tud visszaverődni – amit fehét (nap-)fényben fehérnek láttunk, az teljesen hamis színűnek tűnik.

Tuéajdonképpen a színvisszaadást méri a CRI, amit az Ra indexszel szoktak kifejezni. A napfénynél Ra=100. Egy jó led tud mondjuk Ra=95-öt. Egy vacak pedig mondjuk Ra=65-öt. Nagyon nem mindegy.

….

Na de a lényeg: lehet kapni egy olyan kis kütyüt, amit OPPLE Light Master 4 -nek hívnak, ami egészen jól méri ezt a paramétert, pontosabban:
– megvilágítást
– Ra indexet
– villogást (flicker)
– színhőmérsékletet.
Mindezt 10-12000 forintért.

……

Barátomnak van egy ilyen. Bevittem egy fénytechnikai laborba, ahol a mérőgömbbel hasonlítottuk össze (ennek az ára olyan 6-7000 USD…). Az eredmény egészen kiemelkedően jó volt, a kis kütyü mondjuk 83.5 helyett mért 85-öt, de a napfényt illetve az izzólámpát mindig 100-nak mérte.

Az itthoni fényforrások is változatosak. a pár wattos LIDL spotlámpa pl 96-os, viszont a mennyezeti 15 wattos nagy led (kínai izé) csak 86. És tényleg nagyon halotti fényt adott mindig.

Szerintem nagyon érdemes beszerezni egy ilyet.

Itt meg van egy érdekes oldal a színekről: https://www.szinkommunikacio.hu/

És akkor a mérések:

Kategória: Egyéb | A közvetlen link.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük